strategia piwa regionalnego

jak skutecznie konkurować z markami wielkich browarów?

Browar Łomża - nagrody

brand energizer Łomży

Łomża Niepasteryzowane

Opracowana przez touchideas strategia zakładała przedstawienie Łomży jako piwa z małego browaru i wykreowanie marki na lidera wśród polskich piw regionalnych. Pomysł na pozycjonowanie marki Łomża był odpowiedzią na rodzący się trend odejścia od masowych produktów spożywczych w stronę tych mniej przetworzonych, autentycznych, o ciekawym pochodzeniu.

Zaprojektowany przez touchideas brand energizer – piwo Łomża Niepasteryzowane w małej butelce rodem z PRL – wykreowało wśród opiniotwórczych konsumentów modę na picie Łomży i utorowało drogę głównemu wariantowi, Łomży Export. Idea „mały browar z dużym piwem” była podstawą skutecznej kampanii reklamowej opracowanej przez agencje Brain i Testardo, we współpracy z touchideas.

Wynikiem wdrożenia nowej strategii był wzrost sprzedaży o ponad 30 procent w ujęciu rocznym. Była to pierwsza w Polsce kampania marketingowa nagrodzona zarówno za skuteczną komunikację jak i za design produktu.

idea komunikacji marki, „łomżing”

Łomżing

Kiedy na rynku pojawiło się wiele nowych piw z małych browarów, Łomża potrzebowała nowej idei komunikacji.
Zauważyliśmy rozwijanie się nowego zwyczaju piwa, do którego nie odwoływała się wcześniej żadna z marek: wiosną i latem mieszkańcy miast coraz częściej spędzają wolny czas w plenerze: w parkach, na trawie. Lekki lager z regionalnego browaru świetnie pasuje do tej sytuacji.

To odkrycie było punktem wyjścia dla nowej strategii: główna idea komunikacji Łomży to „beztroska w plenerze”. Chcieliśmy przypisać Łomży stan ducha towarzyszący picu piwa na świeżym powietrzu, ze znajomymi, w luźnej, bezpretensjonalnej atmosferze.

W oparciu o opracowany przez touchideas brief, agencja PZL opracowała kampanię „Łomżing”, jedną z najbardziej rozpoznawalnych reklam w 2013 roku. Nowa komunikacja marketingowa zaowocowała rekordowymi wynikami sprzedaży marki.

jak dodać marce energii na jej rodzimym rynku?

Łomża Wyborowe

Łomża w swoim regionie, czyli północno-wschodniej Polsce, konkuruje z ogólnopolskimi piwami, które są silnie reklamowane i coraz częściej sięgają po promocje cenowe. Marka stanęła przed wyzwaniem: jak wzmocnić więź ze swoimi konsumentami na lokalnym rynku mając do dyspozycji znacząco niższy budżet marketingowy?

Aby wejść w świat konsumentów marki, zespół touchideas na kilkanaście dni przeniósł się do Łomży. Odkrycia z obserwacji etnograficzych i analiz trendów społeczno-kulturowych były punktem wyjścia dla nowej strategii, której celem było wzmocnienie regionalnej tożsamości marki.

Nowej strategii towarzyszyła modyfikacja logo marki i nowy design opakowań. Na pierwszy plan wróciła para w kurpiowskim stroju ludowym. Dzięki wprowadzonej zmianie, Łomża wyróżniła się na tle ogólnopolskich marek, a przy tym zachowała charakter codziennego, przystępnego piwa.